15.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Uyku ile zeka arasındaki bağ nedir?

En Son Sağlık Haberleri

Takvim’de yer alan habere göre İngiltere’de yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. London School of Economics’in araştırması uyku ile zekâ arasında bağlantı kurdu. 

Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ’su (zeka seviyesi) yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyor. 

Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyor. Araştırmanın ses getirmesiyle Türk uzmanlar da ilginç sonuçları şöyle değerlendiriyor: 

Dr. Sabri Derman (Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Uzmanı): İlginç bir araştırma! Üretken insanların daha geç yatmaya ve geç kalkmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyor. Belki de üretken insanlar o nedenle toplumda 09.00-18.00 iş saatlerine uyamıyor, rutin emekten çok zeka gerektiren, ama esnek mesaili işlere eğilimli oluyorlar. 

Prof. Dr. Hakan Kaynak (Nörolog ve Uyku Bozuklukları Uzmanı): Geç uyuyanlar daha üretken, daha sanatçı ruhlu insanlar oluyorlar, diğerleri daha üretken, iş yaşamlarında daha çalışkan oluyorlar. 

Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu (Doktorlar Merkezi Uyku Bozuklukları Direktörü): Eğer az uyuyan bir kişi konsantre uykusunu kendisine göre organize ediyorsa sağlıklı bir uyku alıyordur. Uykunun süresi çok uzunsa, bu uyku bozukluğunun bir parçasıdır. Bu durumda zekâ düşüklükleri görülür. 

Ferhat Çalapkulu (Türk Beyin Takımı Kaptanı): Geç yatmamın sebebi; düşünmek ve çalışmak için daha sessiz bir ortam olması. IQ’su yüksek insanların uykuya daha az vakit ayırıp beyinlerini gece çok kullandıklarını düşünüyorum. 

Emrehan Halıcı (Türk Zeka Vakfı Başkanı): IQ’su yüksek olan insanlar dışarıdan gelen olaylara daha duyarlı insanlardır. Okumayı, yazmayı, düşünmeyi seven insanlardır. Geceleri değerlendirir ve geç yatarlar. Bu doğru bir tespittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ