15.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Ultrasona Giren Anne Adayları Dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri, gebelik döneminde anne adaylarının ultrason ile ilgili merak ettiği konulara değinerek, uyarılarda…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri, gebelik döneminde anne adaylarının ultrason ile ilgili merak ettiği konulara değinerek, uyarılarda bulundu.

Ultrason ile görüntüleme tekniğinin yüksek frekanslı ses dalgaları ile doku ve organların incelenmesi olarak tanımlandığını bildiren Koru Hastanesi Riskli Gebelik Uzmanı (Perinatolog) Prof. Dr. Aydan Biri, ultrasonun özellikle gebelik takibinde fetusun (bebeğin) incelenmesinde bir devrim yarattığını ifade ederek, “Bebeğe ait hiçbir bilginin alınmadığı dönemlerden detaylı ultrason incelemeleri ile bebekteki anormalliklerin önemli oranda tespiti edebiliyoruz” dedi. Prof. Dr. Biri, hamilelik sırasında ultrason incelemesinin en yaygın nedenlerini ise şöyle sıraladı:

“Gebeliği doğrulamak, fetusun canlı olup olmadığını öğrenmek, doğum zamanını belirlemek, bebek sayısını belirlemek, bebeğin fiziksel gelişimini kontrol etmek için, plasentanın değerlendirilmesi, amnion sıvısının değerlendirilmesi, bebekle ilgili olabilecek kusurların incelenmesi, bebeğin iyilik halinin değerlendirilmesi”

ULTRASON NASIL UYGULANIR?

Ultrason uygulaması başlamadan önce derininin üzerine sesin iyi iletilmesini sağlayan bir jel sürüldüğünü söyleyen Biri, iyi bir görüntü bulununcaya kadar cihazın cildin üzerinde gezdirildiğini ve uygun kesitler alındığını ve bu görüntülerin de kayıt edilebileceğini, basılabileceğini ya da raporlanabileceğini belirtti. Fetal tıp ve fetal anomaliler konusunda deneyimli uzmanlar (perinatolog) tarafından yapılan detaylı ultrasonun anne ve bebekle ilgili riskli durumlarda mutlaka önerildiğini belirten Biri, fetusun organ gelişimin önemli bir kısmının tamamladığı 18-22. haftaların ayrıntılı ultrasonun önerildiği haftalar olduğunu söyledi. Son yıllarda 11-14 haftalarda özellikle vajinal yoldan yapılan incelemelerde organların çoğunun görüntülenebildiğini kaydeden Biri, beyin ve kalp gibi organlardaki bazı anomalilerin geç gebelik döneminde ortaya çıkması ya da ancak görülebilmesi nedeniyle 28-32 haftalarda fetusun yeniden detaylı bir incelenmesi önerilir hale geldiğini sözlerine ekledi. Biri, detaylı ultrasonografinin bebeğin sağlıklı olduğunu garanti etmediğini, bebeği iyileştirmeye yönelik bir katkısının olmadığını, sadece tanı için kullanıldığının unutulmaması gerektiğinin altı çizdi.

ULTRASON İLE TANI ALMAYAN DURUMLAR

Bir bebeğin hastalıklı olma oranının bir yetişkinden daha fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydan Biri, bebeğe ait çok sayıda yapısal ve genetik sorunların olabileceğini belirtti. Biri, büyük ve küçük yapısal kusurların bir kısmı ultrason ile tanı almazken, kromozom ve gen düzeyindeki genetik sorunlara da ultrason ile tanı koyulamadığını bir bebeğe normal demek için tüm anatomik ve fiziksel yapıları, organları, kromozomları, genleri bilmek gerektiğini söyledi.

ULTRASON HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Prof. Dr. Biri, ultrason için başvuran hastaların önemli bir kısmının dört boyutlu görüntünün detaylı ultrason olduğunu düşündüğünü fakat fetal detaylı ultrasonografik incelemenin amacının fetusun iyi bir muayenesi olduğunu söyledi. Biri, Dünya Ultrason Derneği’nin fetüs incelenirken deneyimli bir hekimin iyi bir cihazla ve hızlı bir şekilde değerlendirmesini önerdiğini ve bebeğin CD’si ya da görüntüsü bu işlemin amacı dışında olduğunun altını çizdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ