16.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Genel Cerrahi Uzmanından Acemi Kasaplara Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Demir, Kurban Bayramında acemi kasaplara önemli uyarılarda bulunarak, el ve parmak kesildiği zaman sıcak…

Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Demir, Kurban Bayramında acemi kasaplara önemli uyarılarda bulunarak, el ve parmak kesildiği zaman sıcak su ile yıkadıktan sonra temiz bir bez ile üzerine bastırıp acil servise gelmelerini söyledi.

Kurban kesimi sırasında yaralanmalar olduğunu belirten Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Demir, “Kurban Bayramında en çok karşılaştığımız yaralanmalar el ve parmak kesileridir. Özellikle acil servislerde kurbanın kesildiği gün çok sayıda kesi vakası gelmektedir. Vatandaşlarımızın özellikle buna dikkat etmelerini öneriyorum. Bunun dışındaki büyük yaralanmalar genellikle büyükbaş hayvanların tekme atmasıyla meydana gelmektedir. Vatandaşlarımızın özellikle buna dikkat etmesini öneriyorum. Özellikle karın ve göğse gelen darbelerde acil servise gelmelerini öneriyorum. Çünkü bir iç kanama ve kırık olabilir. Bunlar çok önemli” diye konuştu.

Demir ayrıca, “El ve parmak kesilerinde yapılacak işlem yaralanan bölgeyi sıcak suyla yıkadıktan sonra temiz bir gazlı bezle üzerine basıp hastaneye gelmelerini öneriyorum. Bunun dışında bir müdahalede bulunmasınlar. Ayrıca kurbanı işi bilen insanların kesmesini öneriyorum. Bu işi ne kadar çok meslek sahibi insanlar yaparsa kaza oranı da o kadar düşecektir. Bizim toplumumuzda genelde vatandaşlarımız bu işi yaptığı için onları dikkat etmeleri konusunda uyarmak istiyorum. Tedbirlerini alıp ondan sonra bu işi yapsınlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ