15.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Dünya’nın En İyi Kardiyologları İstanbul’da Buluştu

Avrupa’nın önde gelen kardiyologlarının kurduğu Euro CTO Club, İstanbul’da dünyanın en iyi kardiyologlarını bir araya getirdi.

Avrupa’nın önde gelen kardiyologlarının kurduğu Euro CTO Club, İstanbul’da dünyanın en iyi kardiyologlarını bir araya getirdi.

Kronik Total Oklüzyon(CTO) olarak tanımlanan, Tam Tıkalı Kalp Damarlarına müdahale yöntemlerinin konuşulduğu toplantının başkanlığını ise bir Türk doktor, Prof. Dr. Ömer Göktekin gerçekleştirdi.

Avrupa çapında sadece 60 üyesi olan ve her yıl sınırlı sayıda Kardiyoloğu üye olarak kabul eden Euro CTO Club, İstanbu’da düzenlediği etkinlik ile dünyanın önde gelen kardiyologlarını buluşturdu.

Euro CTO Club İstanbul Buluşması’nın koordinatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Ömer Göktekin, “Burada sadece Avrupa’dan değil Amerika ve Japonya dahil dünyanın pek çok ülkesinden hekim arkadaşlarımızla kalp hastalıklarının en radikal çözümlerini gerektiren tam tıkalı damarları yani Kronik Total Oklüzyon’u konuşacağız” dedi.

Canlı olarak ameliyatların da yapılacağı etkinlikte genç hekimlere hastalığa müdahale yöntemlerinin gösterileceğini belirten Prof. Göktekin, “Son on yıla kadar CTO hastalarına yardımcı olmakta zorlanırdık. Fakat artık girişimsel kardiyolojinin, teknolojinin ve cesur hekimlerin sayesinde hastalarımız sağlığına kavuşuyor. Türkiye’de Kardiyoloji alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasında adından söz ettiriyor” dedi.

Kalp hastalığına yakalanma yaşının artık oldukça düştüğünü ve hasta sayısının büyük bir hızla arttığının altını çizen Prof. Dr. Göktekin, “Bu toplantılar sayesinde hastalıklara müdahale yeteneği gelişmiş hekim sayıları artmakta. Özellikle CTO’nun tedavisi için zorlu bir eğitim, disiplin ve uzun uygulama tecrübesi gerekmekte. Amacımız Türk hekimlerinde yeterliliği artırmak” diye konuştu.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ