13.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Cilt Bakımında Son Dönemde En Popüler ‘Karbon Peelıng’

Dermokozmetik Kliniği Direktörü Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, peeling yöntemleri arasında son dönemde popüler olan karbon peeling yönteminin…

Dermokozmetik Kliniği Direktörü Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, peeling yöntemleri arasında son dönemde popüler olan karbon peeling yönteminin kimyasal peeling yöntemine en iyi alternatif olduğunu söyledi.

Bugüne kadar geleneksel olarak uygulanan kimyasal peelingin klasik bir cilt bakım uygulaması olduğunu ifade eden Dermatoloji Uzmanı Jale Yüksek, uygulamada cilde uygulanan solüsyonlarla cildin üst tabakasının soyulduğunu kaydetti. Dr. Jale Yüksek, “Böylece cilt daha parlak, daha nemli olur ve lekeler açılır. Fakat işlemden sonra ciltte yoğun kızarıklık ve soyulma meydana geldiği için kişinin birkaç gün sosyal hayattan uzaklaşması gerekebilir. Kimyasal peeling sadece kış mevsiminde yapılabilmektedir, güneşli dönemde yapılırsa ciltte lekelenmeye neden olur. İstenilen iyilik hali veya sonuçlar için uzun seans sayıları gerekmektedir” dedi.

“Geliştirilen yeni yöntemin cilde karbon losyonu uygulanarak yapıldığı için “karbon peeling “olarak adlandırıldığını ifade eden Dermatolog Jale Yüksek, uygulamanın özel bir lazer sistemi olan Q switched Nd Yag lazer ile gerçekleştirildiğini söyledi.

“HER MEVSİM UYGULANABİLEN PEELING”

Karbon peeling yönteminin ciltteki çok sayıdaki soruna etkili çözümler getirebildiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Karbon peeling çok geniş bir bakım ve tedavi yelpazesine sahiptir. Örneğin geniş gözenekler, siyah noktalar, sivilceler, sivilce izleri, kaz ayağı, alın, dudak üzerindeki ince çizgilenmeler, ciltteki sarkmalar, cildin cansız mat görünümü, güneş çilleri gibi yüzde gelişen lekelerde etkili olan bir uygulamadır. Karbon peeling her yaştaki kadın ve erkeğe rahatlıkla uygulanabilir. Yaz mevsimi de dahil olmak üzere her mevsimde uygulanan bir lazer bakımıdır.”

“İLK SEANSTAN İTİBAREN ETKİSİ BELLİ OLUYOR”

Jale Yüksek, karbon peelingin ciltte hafif bir ısı ile karıncalanma hissi dışında bir acıya neden olmadığı için ağrı eşiği düşük hastalarda bile rahatlıkla uygulanabildiğini belirtti. Yüksek, “İşlemden sonra ciltte hafif bir pembelik dışında bir yan etki görülmediğinden sosyal hayattan kopmaya gerek kalmadan öğle arası tatilinde bile sıklıkla uygulamaktayız” diye konuştu.

“UYGULAMA YAKLAŞIK 30 DAKİKA SÜRÜYOR”

Karbon peeling uygulamasının uygulama işleminin 30 dakika sürdüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yüksek, “Cilde karbon losyonu sürülüp 5-10 dakika bekletildikten sonra Q Switch Nd Yag lazer ışığı ile işlem yapılır. Uygulama süresi yaklaşık 30 dakikadır. Her cilt tipine rahatlıkla uygulanabilmesi bu lazer uygulamasını özel kılmaktadır. İşlemden sonra ayrı bir bakım gerektirmez. Kişiye güneş koruyucu krem sürülerek günlük yaşamına hemen dönmesi sağlanır. Kişi bir seanslık uygulamanın hemen sonunda cildinde derin bir temizlik hisseder. Ayrıca cilt pembemsi parlaklığa ilk seanstan itibaren kavuşur. Kişinin cilt sorunlarına göre karbon peeling 4 ila 10 seans yapılabilmektedir. Seans aralıkları 7-10 günde bir olabilir” dedi.

Karbon peeling yönteminin geleneksel kimyasal peelingin yerini hızla aldığına işaret eden Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, uygulamanın koyu ten de dahil her cilt tipinde yapılabilmesinin yanı sıra, ciltte yanma, kızarıklık, kabuklanma oluşturmaması nedeniyle son derece konforlu bir yöntem olduğunu ifade etti. Yüksek, tek bir uygulama ile ciltteki birçok sorunun çözümünü sağlamasının karbon peelingi en etkili cilt bakım yöntemi haline getirdiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ