26.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Bebeklerin Ölüm-kalım Testi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Semiha Baysoy, bebeklerin ilk doğduğu anda yapılan apgar testi hakkında bilgi vererek, “Doğum süreci hayata gelmenin…

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Semiha Baysoy, bebeklerin ilk doğduğu anda yapılan apgar testi hakkında bilgi vererek, “Doğum süreci hayata gelmenin ilk adımı olurken hayatta kalma mücadelesinin de ilk evresidir. Yaşarken gireceğimiz sayısız testlerin ilki doktorla bebek arasında doğar doğmaz yapılan apgar testidir” dedi.

Medilife Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Semiha Baysoy, bu ilk testin bebek, aile ve bebeği takip edecek doktor için hayati bir süreç olduğunu ifade ederek, “Çünkü yapılacak tespitler ve uygulanacak müdahaleler bebeğin yaşaması için olmazsa olmazlarla doludur. Yeni doğan bebeklerin yanı başındaki doktoru olarak bebeklerimiz dünyaya gelir gelmez kaygımız başlar. Sağlıklı devam eden gebelikler bile sorunlu olarak bitme ihtimali taşıyabilir. Ve ilk karşılaşma anındaki muayene bulgularını tam ve doğru tespit etmek en büyük sorumluluğumuzdur. Bu testin sonucu hem bizler, hem de hayati sorumluluklarını aldığımız bebeklerimiz için çok önemli. Herkes güzel haber beklerken, bizler bebeklerimizle birlikte terliyoruz.” diye konuştu.

Dr. Semiha Baysoy, “Bebeğin gebelik sürecinde gelişimi çok önemlidir. Genetik faktörler başta olmak üzere, annenin sağlığı, çevresel faktörler, psikolojik faktörler, anatomik farklılıklar doğumun hemen sonrasında ölüme neden olabilecek sorunlar yaratabilir. Bu nedenle bebek doğar doğmaz. Bebeğin kas gücü, kalp hızı, dış uyaranlara cevabı, solunumu, cilt rengi değerlendirilir.” diyerek konunun önemine dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ