28.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Alzheimer’a karşı turpun fydaları

En Son Sağlık Haberleri

Takvim’de yer alan habere göre sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan turp içeriğindeki vitamin ve minerallerle tam anlamıyla şifa saçıyor. C vitamini deposu olan turp, B1, B2 ve B6 vitamini ile demir, magnezyum ve fosfor bakımından zengin olan bu mucizevi besin, beyin sağlığı ve kanser hastalıkları için ilaç görevi üstleniyor. Yüksek oranda potasyum barındırıyor. Lif zengini turp, sindirimi kolaylaştırıyor. Kabızlığa da iyi geliyor. Karaciğere çok faydalı bir besin olan turp tam bir karaciğer dostu olarak öne çıkıyor. Karaciğeri kuvvetlendiriyor. Şişkinliği alıyor. Sarılığa karşı da fayda sağlıyor.

KALBİ KORUYOR

Böbrek kumlarını ve safra taşlarını dökmeye yardımcı oluyor. Romatizma ve siyatikte fayda veriyor. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor. Öksürüğü kesiyor. İdrar söktürür ve kabızlığı gideriyor. İştah açıyor. Mikropları öldürüyor. Vücudu ve diş etlerini kuvvetlendiriyor. Kalp ve damar sağlığına faydalı olmasının yanında kansere karşı da koruyucu etkileri bulunuyor. Şeker hastalarına da tedavi edici özellik barındırıyor. Turp cilt bakımı için de yararlı oluyor. Cilde tazelik, saçlara ise parlaklık veriyor. Sivilce ve egzamayı geçirmeye yardımcı oluyor. Bağışıklığı güçlendiriyor. Anne sütünü de arttırdığı biliniyor. Soğuk algınlığı sırasında vücudu destekleyici bir yapısı bulunuyor. Uzmanlar ise turpun bu faydalarına ek olarak, sağlığa faydalarını şöyle sıralıyor: Turp, familyasındaki diğer sebzeler gibi, bedenin bazı kanser hastalıklarına yakalanma rizikosunu en aza indirgiyor. Bu kanser türleri arasında akciğer ve kalın bağırsak kanserleri sayılabiliyor. Yüksek oranda içerdiği antioksidan maddelerle kalp hastalığına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikolarını da önemli ölçülerde azaltıyor. Turp, içerdiği yüksek oranda demir ve folik asidiyle, kansızlığı ve ayrıca gebe kadınların spina bifida hastalığı taşıyan çocuk doğurma rizikosunu azaltıyor.

TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Turp, içerdiği yüksek orandaki potasyumla, yüksek tansiyonu düşürüyor. Turpun halk hekimliğinde geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır: Bu uygulamaları şöyle özetleyebiliriz: Böbrek ve safra kesesinden taş düşürmede, ses kısıklığında, bademcik enfeksiyonunda, romatizma yangılarının hafifletilmesinde ve emzikli kadınlarda süt gelişini artırmada kişilerin bolca turp yemeleri öğütlenmektedir. Ayrıca sıkılarak elde edilmiş turp suyu, öksürüğe iyi geliyor.

Sayısız fayda sağlayan turp, bunamaya, Alzheimer’e, zeka kaybına, geriliğine, unutkanlığa karşı da iyi geliyor. Ayrıca, hafızayı güçlendiriyor. Uzmanlar, bunun için ise bir karışım öneriyor;

Malzemeler:
* 1 adet turp
* 4 limon
* 3 yemek kaşığı bal
* 2 çay kaşığı tarçın
* 1 adet zencefil

Hazırlanışı: Öncelikle turpu mikser yardımı ile ince ince kıyın.

Daha sonra zencefili aynı işlemden geçirin. İkiliyi birbirine karıştırın. Limonun suyunu da iyice sıkın. Bu üçlü karışımı mutfak robotu içinde birbirine karıştın. 3 dakika boyunca çırpın. Daha sonra üstüne bal ve tarçın ekleyin. Elde edilen karışımı bir kavanoza koyun. Bunu gün içerisinde 3 kere tüketin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ