20.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Yanlış Kozmetik Ürünleri Cildinizi Bozar

Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Fulya Tezel, yanlış kullanılan kozmetik ürünlerinin cilde zarar verdiğini belirtti.

Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Fulya Tezel, yanlış kullanılan kozmetik ürünlerinin cilde zarar verdiğini belirtti.

Cilt bakımının sağlık için önemli olduğunu ifade eden Dr. Tezel, “Günlük yaşamda cildimiz yoğun bir şekilde kirli hava ve toza maruz kalmaktadır. Gün içerisinde maruz kaldığımız güneş ışınları ve sigara da çeşitli oksidanların oluşup erken yaşlanmamıza sebebiyet vermektedir. Cildimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için yapılacak en önemli şeylerden biri uygun bir temizleme ürünü ile sabah akşam cilt temizliği yapmaktır. Böylece oluşmuş fazla yağ, ölü deri, bakteri, mantar ve çevresel kirler ortadan kalkmaktadır. Nemlendirici ürünler ise temizleme ajanlarının neden olduğu bariyer hasarını en aza indirmek için ve cildin tabi ki nem ihtiyacını karşılamak için üretilmiştir” dedi.

“Başkasının cildine iyi gelen bir ürün sizin cildinizde sivilceye neden olabilir” diyen Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Fulya Tezel, şöyle konuştu:

“Derimizin nem durumu, yapısal özellikleri yani sivilceli mi, lekeli mi, yoğun elastikiyet kaybı mı var değerlendirilip, durumunuza uygun temizleme ve nemlendirme ürünü kullanmamız önemlidir. Komşunuzun cildine çok iyi gelen bir ürün sizin cildinizde sivilcelenmeye sebep olabilir. Mutlaka doğru ürün kullanım konusunda uzman doktorunuzdan tavsiye alınız. Düzenli cilt bakımınızın yapılması, doğru nemlendirici kullanılması ve bunların doğru yerlerden alınması sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır. Günlük yaşantınızda cildinize ayıracağınız 10-15 dakikalık kısa bir bakım sizi daha mutlu edecek ve yaşam motivasyonunuzu arttıracaktır.”

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ