22.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Tırnak Yeme Alışkanlığı Dişlere Zarar

Diş Hekimi İsmail Beker, tırnak yeme alışkanlığının dişlere zarar verdiğini söyledi.

Diş Hekimi İsmail Beker, tırnak yeme alışkanlığının dişlere zarar verdiğini söyledi.

Beker, “Çocuklarda sık görülen yalancı emzik, solunum şekli, diş gıcırdatma ve tırnak yeme gibi alışkanlıklar zamanında terk edilmezse ciddi ortodontik sorunlara neden olabiliyor” dedi.

Diş Hekimi İsmail Beker, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ortodonti, çarpık dişleri düzelterek, ve çeneler arası ilişkiyi yeniden konumlandırarak daha estetik bir yüz yapısı, profili ve fonksiyonel çene ilişkileri elde etmeyi hedefleyen bir bilim dalıdır.Çene kemiğinin ve dişlerin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağlamak amaçtır. İki yunanca kelime olan ortos (düzeltmek) veodontos (diş) kelimelerinden oluşmuştur. Çapraşık dişlere sahip olunca ağız hijyenini sağlamak zor olacaktır ve diş-dişeti hastalıkları kaçınılmaz olacaktır. Çapraşıklık yüzünden kapanışta veya çene ilişkileri yüzünden eklem ilişkilerinde bozukluklar varsa tam yapılamayan çiğneme sindirim sorunları da yaratacaktır. Dişlerin estetik dizilimi ve çene kapanışlarının düzelmiş olması kişiye estetik bir görünüm kazandırmanın yanında ağız bakımını daha kolay ve etkili yapabilme imkanı sağlar.Çiğneme fonksiyonu daha başarılı yapılır.Böylece diş ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur” diye konuştu.

Diş Hekimi İsmail Beker, Ortodontik problemlerin nedenlerini ise şöyle sıraladı:

“Genetik olarak yatkınlık: Çocuğun çene boyutuyla dişlerin genişlikleri arasında bir uyumsuzluk varsa çapraşıklık kaçınılmaz olacaktır.Örneğin küçük çene yapısını anneden ama büyük diş formunu da babadan alan bir çocuğun diş diziliminde sorunlar mutlaka olacaktır.

Parmak Emme: Emme içgüdüsünü tatmin edememiş bebek parmak emme alışkanlığı kazanır.Emilen parmağa ve sayısına bağlı olarak daimi damaklarda yaratacağı etki farklı olur.Parmak yerine anatomik yapılı yalancı emzikler 1,5 yaşına kadar kullandırılabilir.

Süt dişlerinin erken kaybı: Yerine yenisi gelecek düşüncesiyle tedavi edilebilecekken çekilen süt dişleri çene gelişimini olumsuz.Süt dişleri daimi dişlerin süreceği bölgede yer tutucu görevi yaparlar.Erken çekilen süt dişi aralığını diğer dişler kapatacağından sürekli diş ya eğri ve sürmemesi gereken bir yerden sürer ya da gömülü kalır.Sistem bozulmuş olur. Erken kaybedilen sürekli dişler yüzünde oluşan aralanmalar ve kapanış ilişkilerinin bozulması;

Beslenme Bozuklukları: İyi beslenme çene ve yüz gelişimini olumlu etkiler.Hacimleri büyü daimi dişlerin yerlerini alacağı çenelerimiz yeteri kadar gelişmiş olmalıdır.

Ağızdan nefes alma, yatış şekli,diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma vs. gibi devamlı kronik travma yaratabilecek alışkanlıklar 20 yaş dişlerinin çenenin ön bölgesindeki dişlere baskı yapıp çapraştırması.”

ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA DİŞLER NASIL YER DEĞİŞTİREBİLİR?

Diş Hekimi İsmail Beker, daha sonra unları kaydetti; “Üzerine braketler ve teller yardımıyla bir kuvvet alan dişin hareket yönünde hızlı bir kemik yıkımı, arkasında bıraktığı boşlukta da kemik yapımı olur. Diş yeni konumunda en az 6 ay kadar kalmalıdır ki geride bıraktığı bölge kemikleşmiş olsun tedavi pekişmiş olsun ve diş eski konumuna dönmesin.

ORTODONTİK TEDAVİ DE YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?

Hayır yoktur. 7 yaşını doldurmuş çocuklarımızı, ortodontik problemlerinin olup olmadığını öğrenmek için diş hekimimize götürmeliyiz. Ancak dişlerini çevreleyen kemik dokuları sağlam olan her birey de ortodontik tedaviden faydalanabilir.

SABİT ORTODONTİ

Dişlerin üzerlerine yapıştırılan minik braketlerle yapılan bir tedavidir.Eskiden sadece metal olan braketlere artık diş renginde braketlerde eklenmiştir.Bunlar daha estetik görünüm sağlamaktadır.

HAREKETLİ ORTODONTİ

Daha basit vakalarda kullanılan bu apereyi hasta kendisi takıp çıkartır.

ÇENE ORTOPEDİSİ

Çeneler arası ilişkinin bozuk olduğu vakalarda (alt çene üst çeneye göre önde veya gerideyse vs.) ortodontik tedaviye paralel olarak hastanın yüzüne takılan apareylerle gerçekleştirilir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ