17.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Siroz Hastalığını Sadece Alkol Tetiklemiyor

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Gastroenteroloji Üst Uzmanı Dr. Fatma Seçil Kırdök, alkol dışında karaciğer sirozuna sebep olan önemli etkenler de olduğunu…

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Gastroenteroloji Üst Uzmanı Dr. Fatma Seçil Kırdök, alkol dışında karaciğer sirozuna sebep olan önemli etkenler de olduğunu belirterek “Eğer başlangıç aşamasında ve sebep ortadan kalktığında düzelecek aşamadaysa hastalarımızı uzun yıllar kontrol edebiliyoruz” dedi.

Siroz hastalığının sadece alkolle gelen bir hastalık olmadığına dikkat çeken Dr. Kırdök, alkol dışında Hepatit B, Hepatit C ve genetik hastalıkların da sirozun sebepleri arasında bulunduğunu aktardı. Genellikle karaciğer sirozu olan hastaların başka tetkikler sırasında siroz tanısı aldığını söyleyen Dr. Fatma Seçil Kırdök, “Karın şişliği, gözlerde sararma gibi şikayetlerle de gelerek tanı alabiliyorlar. Halk arasında siroz denildiği zaman genellikle alkol akla geliyor. Evet alkol karaciğer sirozunun en önemli sebeplerinden bir tanesi, ama alkol dışında Hepatit B, Hepatit C ya da genetik hastalıklar da sebep olabiliyor. Özellikle karaciğer sirozu ailesinde karaciğer sirozu olan kişilerin mutlaka kendileri ile ilgili tetkikleri yaptırmaları gerekir. Sirozu hastalarımız ilk duyduklarında çok korktukları ve dehşete kapıldıkları bir hastalık, ama bunun kendi içerisinde bir çok aşaması var. Eğer başlangıç aşamasında ve sebep ortadan kalktığında düzelecek aşamadaysa hastalarımızı uzun yıllar kontrol edebiliyoruz” dedi.

Alkol kullanımını kestiğinde düzelen hastaların da olduğunu ifade eden Dr. Kırdök, “Hastalık ilerlediği zaman karaciğer nakli söz konusu olabiliyor. Siroz olan herkes nakil olmuyor tabi, bunun da belli bir kriterleri var. Bir uzman tarafından takip edilmeleri gerekir. Tabii ki yapılacak bir ilaç tedavisi de var. Burada özellikle altını çizmemiz gereken siroz eşittir alkol bağlantısı değildir. Sirozun bir çok sebebi var ve tedavisiz bir hastalık değildir. Şimdilerde karaciğer nakli ile tamamen normal hayata dönen insanlar var. Siroz başlangıcında tanı alıp tedavi olan çok sayıda insan var. Tedavi ve takip altında hayatlarını çok kaliteli bir biçimde yaşıyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ