20.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Prof. Dr. Bakır: “Sağlıklı Kalp İçin Bisiklete Binin” dedi

Kalp ve damar hastalıklarının tüm dünyada ölümlerin ilk sebebi

Kalp ve damar hastalıklarının tüm dünyada ölümlerin ilk sebebi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İhsan Bakır, sağlıklı bir kalp için dengeli beslenmenin ve günde en az yarım saat hareket etmenin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Günlük yaşantıda basit düzenlemeler yaparak kalp krizi riskini yarı yarıya azaltmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Kalp Cerrahı Bakır, “30 dakikalık bir fiziksel aktivite bile kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabilir, mümkünse işe bisikletle gidip gelin, merdivenleri kullanın, öğle tatillerinde egzersiz ve yürüyüş yapın. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketin, doymuş yağlardan (margarin, iç yağ vb.) uzak durun. Yüksek düzeyde tuz içeren işlenmiş gıdalara karşı temkinli yaklaşın” diye konuştu.

Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kurucu Başhekimi Prof. Dr. İhsan Bakır Dünya Kalp Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Kalp hastalıklarından uzak durmanın başlıca yolunun sağlıklı ve dengeli beslenmek ve hareketli bir yaşam tarzından geçtiğini belirten İhsan Bakır, “Sigara kullanımını bıraktığınızda koroner kalp hastalığı riskiniz bir yıl içinde yarıya inecek ve zaman geçtikçe normal düzeye geri dönecektir. Sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun; kilo vermek, özellikle de tuz alımının azaltılmasıyla birlikte, kan basıncının düşmesini sağlar; yüksek kan basıncı, inmenin birinci sıradaki risk faktörüdür ve tüm kalp hastalıkları ve inmelerin yaklaşık yarısının en önemli nedenidir. Kan basıncınızı, kolesterol ve şeker düzeyinizi, bel-kalça oranınızı ve vücut kitle indeksinizi (VKİ) ölçebilecek bir sağlık uzmanını ziyaret edin. Genel riskinizi bilirseniz, kalp sağlığınızı iyileştirmek için özel bir eylem planı oluşturabilirsiniz. Stresten uzak durun. Her ne kadar stres, kalp hastalıkları ve felç için direkt bir risk faktörü olarak gösterilmese de; kalp hastalıkları için risk faktörleri olan sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme ile ilişkilidir” ifadelerini kullandı.

Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeyi tavsiye eden Prof. Dr. İhsan Bakır, “Doymuş yağlardan (margarin, iç yağ vb.) uzak durun. Yüksek düzeyde tuz içeren işlenmiş gıdalara karşı temkinli yaklaşın. Sevdiklerinizin kalp hastalığı ve inme riskini azaltmak için evimizde yapacağımız birkaç yaşam tarzı değişikliği kalp hastalıkları riskini azaltacak, sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmenize fayda sağlayacaktır. Kalp damar hastalıklarından korunmak için; günlük programınıza fiziksel aktiviteyi dahil etmenizin faydası olacaktır. 30 dakikalık bir fiziksel aktivite bile kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabilir, mümkünse işe bisikletle gidip gelin, merdivenleri kullanın, öğle tatillerinde egzersiz ve yürüyüş yapın.Unutmayın, kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek sizin elinizde” dedi.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ