23.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Nedir bu ten uyumu dedikleri?

İlişkilerde ten uyumu çok merak edilen bir konudur. Günlük hayatımızda bu konudan bahsedildiğini sıkça duyarız. Yeni biriyle tanıştığımızda ondan her nekadar hoşlansak ta ve onu nekadar beğensek te aklımızdan bu soru geçer; ‘acaba tenimiz uyumlu mu?’ Uzmanlar bir ilişkinin mükemmel olabilmesi için üç şeyin şart olduğunu söylüyorlar: Ruhsal uyum, cinsel uyum ve fiziksel uyum.

Bunların hepsi biraraya geldiğinde ise ten uyumu ortaya çıkıyor. Bu üçünden herhangi biri eksik olduğunda ilişki aksamaya ve sorunlar çıkmaya başlıyor. Ten uyumu erkekler tarafından sadece cinsellik olarak algılansa da aslında farklı birçok faktörün biraraya gelmesiyle oluşuyor. Zevk alma, çekicilik,koku, hayal, gözlerin parlaması ve anın büyüsü bunlardan bazıları…

Ten uyumu aşk ateşinin yakılması için çıra vazifesi görür. Ateşin yakılması için koku, his, dokunma, tat ve renk gerekir. Bunlar biraraya geldiğinde vücutta bir takım değişiklikler olmaya başlar. Çiftler için artık zaman durur ve dış dünya ile bağlar koparılır. Ten uyumu beraberinde cinsel uyarılmayı getirir. Görsel şölen çiftlerin uyarılmasında önemli bir faktördür. Bütün bunları söylerken gözünüzde canlanan resimler var biliyorum. Benim de var elbette. Ateşin yakıldığı ve zamanın durup dış dünya ile bağların koptuğu anlardan biri hemen gözümde canlandı. Bir mekanda arkadaşlarımla oturuyorum… O geliyor ve bir anda masada başka hiçkimse yok gibi oluyor;  sadece arkada fon müziği gibi sesler var. Sonra dans etmeye başlıyoruz… Birbirine bakan başka hiçbir şeyi net göremeyen ışıklı gözlerle…

Görsel şölene gelince; bu ilşkinin başlarında çok önemsenen fakat ilerleyen zamanlarda  önemsenmeyen bir konu.  Mesela;  ilişkinin başlarında gidilen yerler özenle seçilir, her buluşmada farklı bir atmosfer yaratılır, romantizm hat safhadadır. Kıyafetler defalarca değiştilir ve bir türlü en iyisine karar verilemez… Hediyeler alınır, şiirler-şarkılar söylenir, deliler gibi dans edilir, her hafta sonu için özel bir plan yapılır. Görsel şölen için sürekli çaba sarfedilirken bir süre sonra herşey doğal akışında ve monoton seyretmeye başlar.Bütün bunların sonunda heyecan eksikliği ortaya çıkar.

Çiftler hala birbirini seviyorsa, fakat eskisi kadar özen yoksa iki tarafta birbirinin değiştiğini düşünmeye başlıyor. Bir taraf ilşkinin hala ilk gibi olması için çaba sarfediyor ve diğer taraf bunu görmezden geliyorsa tartışmalar kaçınılmaz oluyor. Eğer çiftler birbirine yeniden tutunmayı ve özen göstermeyi başarırlarsa heyecanı tazeliyorlar ve ilişkilerini sürdürmeye devam ediyorlar. Dolayısıyla  ruhsal doyum yaşandığında cinsel doyumda daha iyi hale geliyor.

Bütün bunlar bize ilişkide ten uyumu içindeki tamamlayıcı olan diğer unsurların da var olmasının gerektiğini kanıtlıyor. Ruhsal uyum varsa karşılıklı ruhsal anlayış ve doyum da yaşanacaktır. Elbette beraberinde zevk alma artacak ve mutluluk gözlerde hayalde yeniden canlanacak ve anın büyüsünde ilk günkü kadar çekici olacaksınız.

Benim de ten uyumu ile ilgili bazı tespitlerim var.  Ten uyumu var ise o muhteşem kokuyu içinize çekip kendinizden geçersiniz. İlk karşılaşmada bunu hemen anlamanız elbette mümkün değil. O nedenle göz parlaması  ilk bakışta en belirgin detay gibi düşünüyorum. Hayatımızda kaç kez o ışığın içbinde kayboluruz? Bir kişi de de olabilir, bir çok kişide de. O nedenle zamanla uyumun diğer belirleyicileri de önem kazanır.

Uzmanların söylediği birbirinden ayrı düşünülemeyen üç faktör de gerçekten çok önemlidir. Ruhsal uyum, cinsel uyum ve fiziksel uyum. Fakat bazı insanların genel bir ten uyum elektiriği olduğunu da düşünüyorum. Bugüne kadar bana tenimiz çok uyumlu çok harika kokuyorsun diyen çok kişiye ben aynı şeyi hissetmedim. Aslında bana göre hiç uyumlu değildik ve o dakika oradan kaçmalıydım:)

Tensel  uyumu karşılıklı hissettiğinizde dünyanın en güzel hediyesini almışcasına mutlu oluyorsunuz. Ten uyumu olan ruh eşinizi bulmanız, güzel kokular ve ışıklı bakışlar içinde dünyayı daha güzel bir yer yapan aşkı tatmanız ve onu korumanız dileğiyle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ