19.02.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Grip ve soğuk algınlığına Ekinezya birebir geliyor: İşte o muhteşem tarif

Kış aylarının en başa belası grip ve soğuk algınlığıdır.Yakalandın mı kurtulmak çok uzun sürüyor ve tekrarlıyor.

Turgut Özal Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Ramazan Yiğitoğlu, kışın soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlara karşı ekinezya bitkisini önerdi. 2 tatlı kaşığı ekinezya bitkisinin 1 bardak kaynamış suya atılarak 10 dakika demlendikten sonra içilmesini tavsiye eden Yiğitoğlu, hamile ve bebek emziren bayanların ise ekinezya kullanmaması uyarısında bulundu.

Kış aylarının etkisini iyice artırması ile birlikte soğuk algınlığına bağlı hastalıklarda artış yaşanıyor. Prof. Dr. M. Ramazan Yiğitoğlu, soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, kanser gibi durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ileri sürülen ekinezyanın Kuzey Amerika Kızılderililerince uzun yıllardır kullanıldığının bilindiğini hatırlattı. Yiğitoğlu, “Son 30 yıldır üzerinde çeşitli araştırmalar yapılan ekinezyanın akyuvar üretimini ve aktivitesini arttırdığı, enfeksiyonlara karşı vücudumuzu koruyan interferon isimli maddenin üretimini çoğalttığı anlaşılmıştır” dedi.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİBE KARŞI ETKİLİ

“Ekinezya polisakkarit, poliasetilen, glikoprotein, karyofilen, sikkorit asit gibi bağışıklık sistemini uyaran maddeler içerir” diyen Prof. Dr. Yiğitoğlu, bitkinin ayrıca bakır, demir mineralleri ve A, C, E vitaminleri ihtiva ettiğini ifade etti. Yiğitoğlu, “Bu nedenlerle soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın virüs hastalıklarına karşı koruyucu, yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkiye sahiptir. 125, 355, 425 mg ekinezya kapsülleri günde 2-3 defa bir kapsül alınabilir. Çay olarak 2 tatlı kaşığı (yaklaşık 4 gram) ekinezya bitkisi 1 bardak kaynamış suya atılır, 10 dakika demlendikten sonra içilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kapsül şekli tercih edilmelidir” ifadelerini kullandı.

8 HASTALIKTA KULLANIMI FAYDALI

Prof. Dr. Yiğitoğlu, bitkinin yanık tedavisi, karaciğer ve kolon kanseri, soğuk algınlığı, grip, idrar yolu enfeksiyonu, egzama, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarda faydalı olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Yiğitoğlu bitkiye ilişkin şu uyarıları da yaptı:

“Bazı kimselerde alerjik yan etki görülebilir. Bu gibi durumda doktora danışılmalıdır. Tüberküloz (verem), AIDS, hepatit, otoimmüntroidit gibi hastalığı olanların ekinezya kullanımı sakıncalıdır. Hamile ve bebek emziren bayanlar ekinezya kullanmamalıdır. Ekinezya kapsül veya çay şeklinde kullanılmaya başlanırsa en fazla 8 hafta kullanılmalı, sonra 2 hafta ara verilmelidir. Soğuk algınlığı gibi durumlarda 1-2 hafta kullanmak yeterlidir.”  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ