23.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Cildinize İyi Bakın

Dermatoloji Uzmanı Uzman Doktor Fulya Tezel, cilt üzerinde zaman zaman istenmeyen lekeler oluşabildiğini belirterek, “Bu lekelerin oluşmasında en büyük neden,…

Dermatoloji Uzmanı Uzman Doktor Fulya Tezel, cilt üzerinde zaman zaman istenmeyen lekeler oluşabildiğini belirterek, “Bu lekelerin oluşmasında en büyük neden, ultraviyole ışınları olarak bilinen direkt güneş etkisine maruz kalmadır. Bu ışınların zararlı etkileri, ciltte lekeler meydana getirir ve bu lekeler, öncelikle kozmetik bir sorun oluşturur” dedi.

Leke oluşumunda sadece ultraviyole ışınları tek başına önemli bir neden olsa da, cilt lekelerinin güneş ışınları dışında da birçok etken, önemli neden olabildiğini anlatan Tezel, “Bu nedenleri bilmek, bu nedenlerden uzak durmak, lekelerin oluşmasını engelleyecektir. Ancak oluşan lekelerin yok olması için profesyonel kişilerce yapılacak tıbbi leke tedavisi gerekir” diye konuştu.

CİLT LEKELERİNİN NEDENLERİ

Dermatoloji Uzmanı Uzman Doktor Fulya Tezel, cilt lekelerinin nedenleri ve tedavi yöntemi konusunda ise şunları kaydetti:

“Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda veya hamilelik sırasında oluşan bazı hormonel durumlar, lekelerin oluşmasında neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ağızdan alınan bazı ilaçlar veya cilde sürülen ilaçlar, kozmetik lekelenmelere neden olacaktır. Genetik faktörler de, lekelenmelerdeki en önemli nedenlerdendir. Genetik olarak, doğuştan itibaren başlayan çiller, lekelenmeyi oluşturur. Deri üzerinde yer alan yaralar, iyileşme sürecinde bazı izler bırakır, kalıcı izler olarak tarif edilen bu izlerde lekelenme nedenidir. Bu nedenleri bilmek en azından, oluşan lekelerin tedavisi için doğru adım atmanızı sağlayacaktır. Doğru adımları atarak, bu lekelerden kurtulma şansını artacaktır. Leke tedavisinde, uzman yardımı almak önemlidir. Dermatologlar, leke tiplerine göre uygun yöntemlerle tedaviyi sağlayacaktır.

Leke tedavisinde esas üzerinde durulması gereken husus, lezyonlara yani lekelere rengi veren melanin parçacıklarıdır. Bu parçacıkların üzerine gidilmesi, tedavi yönteminin ana hatlarını oluşturur. Tedavide öncelikle, lekelerin deri üzerinde mi yoksa daha derin bir tabakada mı olduğu tespit edilmelidir.”

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ