22.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Cildiniz İçin Stresten Uzak Durun

Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniğinden Uzm. Dr. Yüksel Oltulu, stresli durumların insanların cildinde birçok probleme sebep olacağını belirtti.

Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniğinden Uzm. Dr. Yüksel Oltulu, stresli durumların insanların cildinde birçok probleme sebep olacağını belirtti.

Uzm. Dr. Yüksel Oltulu, “Stresin deri üzerindeki olumsuz etkileri” hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Oltulu, “Stres insan yaşamını her konuda sıkıntıya sokmaktadır. Özellikle ciltte sivilcelenme ve kuruluk meydana getirir. Aşırı stresli kişilerin ciltlerine baktığınız da sivilce ve diğer cilt problemleri olduğunu görürsünüz. Stresin insan hayatı üzerin de etkisi oldukça fazladır. Stres altında olan bir birey beslenmesine ve cildine önem göstermiyor olabilir. Beslenmenin zaten insan hayatın da büyük önem taşıdığını düşünürsek cilt için de gerekli olduğunu kesin bir dille belirtebiliriz. Stresli durum insanın cildinde birçok probleme sebep olduğundan stresten oldukça uzak durulması uzmanlar tarafından önerilmektedir” dedi.

“STRES CİLT ÜZERİNDE KIRIŞIKLIĞA VE YAŞLANMAYA SEBEP OLUR”

Stresin insan sağlığı açısından birçok olumsuz sonucun ortaya çıkmasına sebep olduğunu vurgulayan Oltulu, “Kalp krizleri, felç, migren ve çeşitli olumsuz rahatsızlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olan stresi hayatınız da minimum seviyeye indirmelisiniz. Stres cilt üzerinde kırışıklığa ve yaşlanmaya sebep olur. Çok genç yaşlar da ciltte oluşan kırışıklıklar ve yaşlanmalar ileriki yaşlar da yaşınızdan daha büyük göstermenize sebep olabilir. Cildin nem ve yağ dengesi stresle beraber bozulur. Çok fazla yağlı bir cildin oluşmasına sebep olabilirsiniz.Yağlanan ciltte de sivilcelenme başlar” diye konuştu.

“CİLDİNİZ İÇİN EN SAĞLIKLI YÖNTEM STRESLİ YAŞAMDAN UZAK DURMAK”

Sağlıklı bir cilt için stresten uzak durulması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Yüksel Oltulu, “Ciltteki nem oranı azaldıkça kuruluk meydana gelecektir. Stresli bir yaşam da kılcal damarlar genişler ve cilt yüzeyin de varislere sebep olur. Hem görüntü olarak hem de sağlık açısından iyi bir sonuç elde etmezsiniz. Stresin insan vücudunda ki etkileri saymakla bitmez. Stresli bir insanın cildine baktığınız da değişimleri görebilirsiniz. Stresin hormonlar üzerinde de büyük etkisi vardır. Özellikle kadınlık hormonlarının değişime uğraması kadınlar da huzursuzluk yaratacaktır. Cildiniz için en sağlıklı yöntem stresli yaşamdan uzak durmanızdır.” şeklinde konuştu.

“STRESİ HAYATINIZDAN ÇIKARARAK HEM VÜCUT SAĞLIĞINIZI HEM DE CİLT SAĞLIĞINIZI KORUYABİLİRSİNİZ”

Uzm. Dr. Yüksel Oltulu, “Stres altında olan bireyler beslenmesine dikkat etmeli. Hem beslenme şekli alt üst olup hem de stres altında olan bireyler ciltlerin de istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilir. Bu durumdan uzak kalabilmek için stresin yarattığı sonuçları yaşamamak için stresten uzak durmalısınız. Aksi halde oluşacak sonuçlar kişiyi tekrar stres altına alacağı için uzun vadede cildin yıprandığını gözle görülür şekilde yaşayabilirsiniz. Stresi hayatınızdan çıkararak hem vücut sağlığınızı hem de cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ