20.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Beslenmenizi Kışa Programlayın

Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt.

Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melike Hasip, havaların soğuması ve gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkının artmasının hastalıklara davetiye çıkardığını, bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğru beslenmek gerektiğini söyledi.

Hasip, “Vücut direncimizin artması ile hastalıklara yakalanma riskimiz de azalır. Bunu da bağışıklık sisteminin gücünün kaynağı olan yeterli ve dengeli beslenme ile sağlayabiliriz” dedi.

FİZİKSEL AKTİVİTELERLE DESTEKLENMELİ

Kışa yönelik olarak düzenlenecek beslenme biçiminin fiziksel aktivitelerle desteklenmesinin çok yararlı olacağını kaydeden Dyt. Melike Hasip, “Kışın yapacağımız fiziksel aktiviteler beslenmeye destek olur ve direncimizi artırır” diye konuştu.

SEBZE ÇORBALARI VE BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN

Kışın hastalık dönemlerinde sıvı tüketiminin önemine de değinen Dyt. Melike Hasip, “Vücut ısısının dengelenmesinde önemli rol oynayan su tüketiminin 1,5-2 litre olmasına dikkat edilmelidir. Sebze çorbaları, bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları; C vitamini yönünden zengin portakal, mandalina, greyfurt, limon, havuç, brokoli, ıspanak, karalahana, karnabahar, maydanoz, roka, tere gibi sebze ve meyveler hastalıklara karşı direnci artırır” ifadelerini kullandı.

HAFTADA İKİ KEZ BALIK YİYİN

Soğuk havalarda özellikle balık tüketiminin de haftada en az iki kez olmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Dyt. Melike Hasip, balığın özellikle kışın hasret kalınan güneş ışınları ile vücuda alınan D vitaminini ikame edeceğini söyledi.

Hasip, “Balık, A, K, D ve B grubu vitaminler, selenyum, fosfor, magnezyum, iyot ve çinko mineralleri ile çoklu doymamış yağ asitlerinin de en önemli kaynaklarından biridir. İçerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olurken kış aylarında güneşten fazla yararlanamadığımız kemik ve diş sağlığı için gerekli olan D vitamini de balık tüketimi ile önem kazanır” dedi.

ZENCEFİL DOĞAL ANTİSEPTİK

Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melike Hasip, kış aylarının vazgeçilmezi olan ve doğal ilaç etkisi gösteren bal ıhlamur, adaçayı, papatya, zencefil, melisa, ekinezya gibi bitkilerin çaylara eklenerek tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığı şikayetlerinin giderilmesinde etki göstereceğini vurguladı. Dyt. Hasip, “Zencefil ise doğal antiseptik özelliği sayesinde solunum yollarını açar, bal veya bitki çayları ile karıştırarak tüketilebilir” tavsiyesinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ