16.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

Bakan Müezzinoğlu: “Azaltılan 10 Kilo Diyabet Riskini Yüzde 56 Oranında Önler”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Obeziteyi yüzde 10 azalttığımızda bireyde diyabet olma riski yüzde 56 azalır” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Obeziteyi yüzde 10 azalttığımızda bireyde diyabet olma riski yüzde 56 azalır” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen Diyabete Destek Programı Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu, gündemlerinde hep diyabet konusunun olduğunu belirterek, “Kötü alışkanlıklardan uzak durabilme kültürünü ve sivil toplum dinamikleriyle bunu besleyen bir algı yönetimini güçlü yapmamız lazım. Gündemimizde hep bu konular var. En temel sorun veya etken tütün ve tütün ürünleri, kötü alışkanlıklar, alkol kullanımı. Tütün, tütün ürünleriyle, alkol ve kötü alışkanlıklarla olan mücadelemizi dünya gündeminden çıkarmamalıyız. İkinci temel etken sağlıklı beslenme. Ailede bir bilinci oluşturamazsak, toplum olarak bunu sahiplenemezsek sağlıklı beslenme konusundaki zaafiyetler diyabetin de, kanserinde alt yapısını oluşturuyor. Üçüncüsü de hareketli yaşam. Hareketli yaşamı da her bireyin, her ailenin gündemine yerleştirmemiz lazım” dedi.

“GÜNDE YARIM SAATİNİZİ HAREKETE AYIRIN”

Günde yarım saat spor yapılması gerektiğini kaydeden Bakan Müezzinoğlu, “24 saatin yarım saati, yani 50’de birini kendi sağlıklı yaşamı için harekete ayırmayan bir bireyin kendisine saygı duymadığını kabullendirmemiz, onu o kültürle yetiştirmemiz lazım. Zamanının günde 50’de biri, yarım saatini harekete ayırmayan bir birey kendisine, sevdiklerine değer vermiyor demektir. Hayata, sağlıklı yaşama değer vermiyor demektir. Bunu da bulaşıcı bir hastalık değil, bulaşıcı bir sağlık konusu olarak topluma bulaştırmamız lazım. Kötü bir yaşam tarzı nasıl bulaşıcı olarak yayılıyorsa, bizim de doğruları bulaşıcı bir şekilde topluma mal etmemiz lazım” diye konuştu.

“KİLODAKİ YÜZDE 10’LUK AZALMA DİYABET RİSKİNİ YÜZDE 56 AZALTIR”

Kilonun yüzde 10 düşürülmesinin diyabet riskini yüzde 56 oranında azalttığına vurgu yapan Müezzinoğlu, “Sağlıklı beslenmesi, aktif bir yaşamı olması, kötü alışkanlıklardan uzak durması ve obezite. Obeziteyi yüzde 10 azalttığımızda bireyde diyabet olma riski yüzde 56 azalır. Yani yüzde 10 kiloyu azaltmak yarıdan çok daha fazla diyabetle olan riskini azaltır. Gelecek yıllarda özellikle sağlıklı yaşam kültüründeki tütünle mücadelede yakaladığımız başarıyı artırarak devam etmek, kötü alışkanlıklardan çocuk ve gençlerimizi koruyabilmek, aileyi sağlıklı yaşam kültürü anlamında bilinçlendirebilmek, obeziteyi yüzde 10 gibi azaltabilme başarılarına imza atabilecek bir ülke olabilmeyi temelli ediyorum” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ