20.01.2021 - Hastane Tv - Sağlık Rehberiniz
Hastane Tv

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

Medical Park Ordu Hastanesinde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, alzaymır hastalığının yaşın ilerlemesiyle ortaya çıktığını, hastalığa yakalanmamak…

Medical Park Ordu Hastanesinde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, alzaymır hastalığının yaşın ilerlemesiyle ortaya çıktığını, hastalığa yakalanmamak içinde sağlıklı beslenerek beynin aktif tutulması gerektiğini söyledi.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla açıklama yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, son zamanlarda artış gösteren alzaymır hastalığının yaşlıları tehdit etmeye devam ettiğini hatırlattı. Alzaymır hastalığının yaş ilerlemesiyle ortaya çıktığını belirten Medical Park Ordu Hastanesinde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, hastalık hakkında bilgi verdi. Hastalığın en önemli belirtisinin unutkanlık olduğunu aktaran Dr. Demir, “Alzaymır, unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza kaybı, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. En önemli belirtisi unutkanlık olan alzaymır hastalığının, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen hafıza kaybı, iletişim kuramama, çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme, eşyaların yerini karıştırma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklik, karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama, kazanılmış becerilerin kaybı, davranış ve kişilik değişiklikleri gibi bulguları vardır. Öncelikle bu bulgulara benzer şikayetleri olan bir kişi mutlaka konusunda uzman bir hekime başvurmalıdır” dedi.

“ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİDİR”

Alzaymır hastalığının tamamen tedavi edilme olanağı olmadığını, ancak kontrol edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, erken teşhisin önemine vurgu yaptı. Tedavide kullanılan ilaçların tam iyileşme sağlamadığını vurgulayan Dr. Demir, şöyle konuştu: “Uygulanan tedaviler hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz ancak hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Yapılan araştırmalar alzaymır tedavisine geciktirmeden başlayan kişilerin, tedavisine aylar sonra başlanan kişilere göre daha iyi bir durumda olduklarını gösteriyor. Ne yazık ki tedavi de kullanılan ilaçlar henüz iyileşmeyi sağlayamıyor. Ancak tedavi, alzaymıra yakalanan hastaların daha net düşünebilmesine ve günlük işlevleri daha rahat yerine getirebilmesine yardımcı oluyor. Hastalık, ilaç tedavisi alan hastalarda almayanlara göre daha yavaş ilerliyor.”

Alzaymır hastalarının ailelerine uyarılarda bulunan Uzman Dr. Demir, “Bu hastaların yakınları öncelikle, hastalık hakkında bilgi toplamalıdır. Sabırlı, anlayışlı ve iyi bir dinleyici olmayı bilmelidir. Anlaşılır ve hastaya hitap edecek şekilde konuşmakta fayda vardır. Hastanın sosyal ortamlarda yakınında bulunarak, ne yapacağından emin olmadığında devreye girerek ona güven verebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“BEYNİNİZİ HER ZAMAN AKTİF OLARAK KULLANMAYI UNUTMAYIN”

Alzaymır hastalığına yakalanmamak için yapılabilecekler hakkında bilgi veren Demir, sözlerini şöyle tamamladı: “Sağlıklı beslenme kurallarına uymamız gerekmektedir. Taze sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Alkol kullanımının zararlı etkilerinden uzak durup, yeterli derecede uyumaya özen göstermeliyiz. Her gün bir şey okuyup, müzik dinlemeliyiz. Ama öncelikle, hareketli olmayı, her zaman yeni şeyler öğrenmeyi, egzersiz yapmayı günlük hayatımıza dahil etmeyi, sosyal hayatın içerisinde olmayı ihmal etmemeliyiz. Yani kısaca beynimizi her zaman aktif tutmaya özen göstermeliyiz.”

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ